PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4560}

Chwała

Glory
7,4 13 607
ocen
7,4 10 1 13607
6,8 5
ocen krytyków
Chwała
powrót do forum filmu Chwała

Czy zna ktoś jescze inne filmy o wojnie secesyjnej. Pamietam jeden o obozie jenieckim, nie pamietam tytułu, drugi to o pojedynku dwóch okretów pancernych, tytuł też mi uciekł. Jeśli ktoś by znał tytuły tych filmów to proszę o pomoc

ocenił(a) film na 10
Morgenes

Polecam serial Północ Południe oraz Tańczący z wilkami.

ocenił(a) film na 10
fidelio

Gettysburg 1993r oraz Północ-południe 1985r

ocenił(a) film na 10
philadelphia1

Gettysburg i scena z "Szarży Picketa". Majstersztyk - jedna z pamiętnych scen batalistycznych w historii kina.

Morgenes

Andersonville(1996), Gods And Generals(2003)

ocenił(a) film na 10
Morgenes

Ten o 2 okrętach tyle że nie pancernych a mi bardziej pasuje opancerzonych to "Morze wojny, morze miłości"-osobiście uważam że bardzo dobry zwłaszcza sceny walki na morzu.

ocenił(a) film na 10
hammermar

Film znany też jako "Morze ognia, morze miłości".

Morgenes

Polecam "Szkarłatne godło odwagi". Świetny film jednak zupełnie nieznany, nawet w USA.

ocenił(a) film na 10
pink_power

Oglądałem tylko raz ten film niejako przy okazji w telewizji i potwierdzam. Niezwykle wciągający nie tylko historią.

Morgenes

Ja widziałem jeszcze:

Cold Mountain (2003)
Hunley, The (1999)
Class of '61 (1993)
Buffalo Soldiers (1997)

Jeśli ktoś zna więcej, proszę o uzupełnienie

ocenił(a) film na 10
lkaczanowski

3 zdecydowanie najlepsze to
Chwała 89r, Gettysburg 93r i miniserial Północ-Południe
1 i 2 seria oczywiście wydane ostatnio w Polsce też na dvd

Kojak555

Ja polecam nie o wojnie secesyjnej ale cfos w tym stylu i bliskie wydarzenia: PATRIOTA z melem gibsone, rowniez zarabisty

Morgenes

Film nie o wojnie secesyjnej, ale film, w którym wojna ta służy za tło to "Dobry, Zły i Brzydki".

ocenił(a) film na 4
EchoesMaster

No to nie można zapomnieć o "Przeminęło z wiatrem".

ocenił(a) film na 10
SXR

Oczywiście "tańczący z wilkami" też jest na tle wojny secesyjnej

ocenił(a) film na 8
Kojak555

Te wszystkie filmy są bardzo dobre można powiedzieć pozycje obowiązkowe. Polecam także film 'prawdziwe kobiety' też bardzo przejmujący film o kobietach które musiały sobie radzić same na wojnie i po niej w latach biedy i braku wolności!!

Morgenes

do wymienionych powyżej dodam RIDE WITH THE DEVIL (1999), WICKED SPRING (nie pamiętam daty) a z klasyków: Clint Eastwood jako były konfederacki partyzant z czyli THE OUTLAW JOSEY WALES (1976), BIRTH OF THE NATION (1916) - uważany za rasistowski.

witkam5

Nie jestem nawiedzonym prawakiem szukających pod każdym krzaczkiem lewaków, ale w tym przypadku można powiedzieć, że przymiotnik "rasistowski" funkcjonuje tylko w czasach politycznej poprawności. Ten film powstał blisko 100 lat temu-50 lat po zakończeniu Wojny Secesyjnej i zwykła logika podpowiada, że świadomość tamtych czasów był większa niż dziś. A więc i wiarygodność. Działalność Ku Klux Klanu to skomplikowana sprawa, którą nie sposób skwitować w dwóch zdaniach nie znając tła tamtych czasów i tego co musiało przejść Południe po przegranej wojnie. Obecność w Ku Klux Klanie najdzielniejszych z dzielnych i gentlemanów w każdym calu w rodzaju gen. Bedforda Forresta z Tennessee czy gen. Gordona w Georgii o czymś jednak świadczy.

SicSemperTyrannis

Skoro masz taką wiedzę (piszę serio, bez sarkazmu) to napisz coś o tzw. "czerwonych nogach".

witkam5

Masz na myśli artylerzystów? Tak ich właśnie nazywano. Ale serio mówiąc nie uważam się za znawcę tamtych czasów a tylko skromnego pasjonata. I nie pretenduję do ferowania wyroków. Natomiast zawsze zdecydowanie apeluję o rozsądek i pamiętanie, że mówimy o świecie, który zdecydowanie różnił się od naszego. I z perspektywy naszego czasu nie sposób uczciwie i obiektywnie powiedzieć kto był zły a kto dobry. Najlepszym dowodem niech będzie do dziś powtarzana kalka, że Wojna Secesyjna była walką o prawa murzynów. Jeszcze w 1863 roku dowódca 7 pułku kawalerii US gen. George Armstrong Custer pisał w liście do żony, że do tej pory nikt nigdy nie mówił cokolwiek o walce o murzynów a tylko o walce o utrzymanie Unii. Do tego roku Lincoln w ogóle nie stawiał kwestii murzyńskiej jako na tyle istotną, aby za nią ginąć i o nią walczyć. Dopiero nieustające klęski wojsk federalnych skłoniły go do populistycznego zajęcia się tą sprawą i tworzenie kolorowych formacji wojskowych. Gdyby nie nieszczęsna dla Konfederatów bitwa pod Gettysburgiem wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Zachęcam do samodzielnego zainteresowania. Choćby dla zrozumienia jak drobne w skali błędy skutkują klęską i horrendalnymi skutkami w ogóle.

SicSemperTyrannis

w filmie "Wyjęty spod prawa Josey Wales" z Eastwoodem pojawiają się żołnierze (właśnie nie wiem czy to armia regularna czy nie) Unii noszący czerwone spodnie lub buty. To oni mordują rodzinę głównego bohatera. Tam wielokrotnie pada określenie "czerwone nogi" Z kolei w GLORY czarni żołnierze płk. Montgomerego (tego w słomianym kapeluszu) też mają czerwone spodnie. Kiedyś na youtube był film o zbrodniach wojennych popełnionych przez wojska Unii, tam była o tym mowa. Nie wiem skąd ten kolor.

witkam5

Czerwony kolor generalnie przypisany był artylerzystom. I to obu stron. Czerwone lampasy na spodniach (stąd nazwa redlegs) czy czerwone kolory na kepi. Natomiast czerwone spodnie w ogóle, nosiły różne formacje Unii-głównie żuawi. Zaraz obejrzę sobie "Chwałę" i może mnie coś natchnie :)

witkam5

Tak jak przypuszczałem to żuawi. Czyli formacje, których wzór umundurowania wziął się od jednostek armii francuskiej bazujących na wzorach arabskich. Walczące głównie pod stronie federalnej choć i Konfederaci mieli takich-słynne tygrysy z Luizjany. Czerwone spodnie były generalnie wspólnym elementem (choć różniły się choćby bufiastością) a różnice istniały w nakryciach głowy (fez, turban albo kepi) czy elementach dekoracyjnych i kroju kurtek mundurowych. Tygrysy z Luizjany jednak nie mieli spodni w kolorze czerwonym.
Poniżej masz linki do żuawów armii federalnej
http://quinnmburgess.files.wordpress.com/2011/06/tumblr_kx6a48xkwk1qae3gl.jpg
http://www.posix.com/CW06/Zouaves.jpg
http://instapunk.com/images/zouaves.jpg
No i "Tygrysy z Luizjany" http://www.oldgloryprints.com/Tigers_to_the_Rescue.jpg

SicSemperTyrannis

Radziłbym najpierw chociaż obejrzeć film a później pisać niestworzone historie...
A niżej masz link odnośnie zapytywanej formacji.
http://www.legendsofkansas.com/redlegs.html

Narling

Błysnąłeś jak ząb rapera. Odnoszę się do czerwonych spodni noszonych przez żołnierzy w filmie "Glory" w Karolinie Południowej, a nie o guerilli w Missouri. Ale wypowiedziałeś się i chyba o to chodziło.

SicSemperTyrannis

Tak oczywiście, i jakby przy okazji odpowiadasz na pytania ludzi dotyczące filmu Joseya Walesa, przy okazji wprowadzając ich w błąd.

ocenił(a) film na 9
Narling

Dzięki, Narling, szukałem tej informacji :)

ocenił(a) film na 7
Orgelbrant

"Birth of the Nation" jest dostępny na YouTube w bardzo dobrej jakości. Raczej dla wytrwałych i pasjonatów WOjny Secesyjnej - trwa ponad 3 godziny :p https://www.youtube.com/watch?v=302YMeiDSrI

ocenił(a) film na 7
witkam5

"Czerwone Nogi" to występująca w książce Forresta Cartera (właściwe Asa Earl Carter) pod tytułem "The Rebel Outlaw: Josey Wales" i ekranizacji w reżyserii Eastwooda nazwa nieregularnych oddziałów unii - jayhawkerów z Kansas. Były to farmacje partyzanckie, a ich odpowiednikiem w Konfederacji były oddziały bushwhackerów (Josey Wales dołączył do nich po ataku "czerwonych nóg" na jego ranczo). Występujący w filmie dowódca bushwhackerów "Krwawy" Bill Anderson był postacią historyczną [ https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Anderson ].

Morgenes

Oprócz wymienionych jeszcze "Shenandoah"

użytkownik usunięty
Morgenes

http://www.imdb.com/list/xe3JwIBHji8/?ref_=tt_rls_3

Morgenes

Major Dundee 1965 ociera się o temat

ocenił(a) film na 9
Morgenes

Film chyba z lat 40-50 tytuł 'Jezebel" lub "Kobieta Jezebel" - tytułowa bohaterka przekazywała informacje Południu. Potem się okazało, że jej ukochany może zginąć z powodu ataku wojsk Południa, przez nią zainscenizowanego. Drugi film - z ok. 2000 roku (nie pamiętam tytułu) o kobiecie szpiegu Południa [aktorka szczupła, ciemne włosy, średni wzrost] (ale realistyczny), którą ścigał, zakochany w niej agent Północy. No i "Lincoln" - chociaż nie ma działań wojennych.

ocenił(a) film na 8
kkutz

A ja widziałem jakiś film w latach 90
Ranny żołnierz
Pamiętam tylko że dziewczyna mówi do kobiety: Mogę go umyć w miejscach gdzie się pani nie odważy
A ona ja lu po pysiu

kkutz

Mam pytanie. Otóż widziałem ten fake trailera Hateful Eight (bo to nie jest trailer tego) i skoro jest to fake, to w takim razie z jakiego filmu pochodzą te sceny? Bo wygląda bardzo ciekawie.

Morgenes

chodzi ci o filmy zakłamane (np.Chwała czy Lincoln) czy o filmy pokazujące prawdziwą historię

ocenił(a) film na 6
Morgenes

nikt nie wymienił "patrioty"?

ocenił(a) film na 7
androgenius

Bo to film o wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Σ(・ิ¬・ิ).

ocenił(a) film na 6
ash_williams85

Shit, racja, racja...dawno temu oglądałem to i mi się omsknęło tych 100 latek :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones