PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=450356}

Księga ocalenia

The Book of Eli
7,0 147 819
ocen
7,0 10 1 147819
4,3 9
ocen krytyków
Księga ocalenia
powrót do forum filmu Księga ocalenia

Celuje w konkretny punkt, gdzie leży przynęta. Sprawdza ręką czy kościotrup w aucie ma buty, choć coś takiego widziałby gołym okiem. To samo trup w szafie, poczuł że coś śmierdzi, usłyszał że dynda ale czy ma buty musiał pomacać. Wszystko co materialne bierze na dotyk, scena handlu w barze jak składa materiał żeby go poczuć i usłyszeć, jak pokazuje zapalniczkę - zapala i przykłada dłoń żeby sprawdzić, czy grzeje. Kiedy niewidoma mówi że ma się ruszyć żeby go zlokalizowała, on tylko się szmera po bluzie - wie, że jeśli jest naprawdę niewidoma to wystarczy. Gdy wita dzień wystawia twarz i czeka aż słońce ją ogrzeje. Wodę czarną jak smoła musi powąchać żeby stwierdzić, że nie warto jej zabierać. Takie spostrzeżenia za niewidomy. Jeśli faktycznie to w końcu film sci-fi musi być trochę naciągany. Miał imię jak prorok biblijny. Może faktycznie Jahwe go prowadził. To by tłumaczyło jego zdziwienie jak dostał kulkę. Nie spodziewał się, myślał że kule się go nie imają.

ocenił(a) film na 9
sputnick

Pierwsze kilka minut filmu - idzie drogą, patrzy przed siebie, nagle, przy samochodzie się zatrzymuje. Podchodzi do niego, i uderza w niego workiem, by sprawdzić, czy to na pewno samochód. Solara wchodzi do pokoju w koszuli nocnej, i mówi, że na koszt firmy, a ten nie wie o co chodzi - jakby nie widział w co jest ubrana. Kiedy Solara zobaczyła księgę wtedy w pokoju, zdenerwowany Eli odkłada pistolet na krzesło. Odkłada go jednak na oparcie na rękę, dopiero zauważając to odkłada na siedzenie. Nie widział znaku przed domem starców. Kiedy bateria w odtwarzaczu muzyki się wyczerpała, nie interesował go napis "słaba bateria" tylko klikał jak uparty, jakby ekranu i komunikatu w ogóle nie było. Ma niesamowicie rozwinięty słuch i węch. Ale co najważniejsze - wielokrotnie używa echolokacji. W scenie polowania na kota jak i w scenie strzelaniny w mieście słychać jak uderza językiem o podniebienie. Odpowiedź jest prosta - jest zwyczajnie ślepy, lub widzi bardzo słabo, ale nie od urodzenia - umie omamić ludzi, że widzi normalnie - chociażby naturalnie przewracając oczami, czego nie robią inni ludzie ślepi - jak widać np. po matce Solary.

seru1902

Najważniejsze moim zdaniem i kluczowe to to, że Biblia jest pisana brajlem a on codziennie ją czyta. Rzeczywiście jest niewidomy lub niedowidzący to pewne.

ocenił(a) film na 8
miko_klimkiew

No przecież nawet pod koniec filmu było zbliżenie na jego oczy, które były takie "mętne" czy jak to nazwać, co miało pokazać że jest właśnie niewidomy.

seru1902

A tych dwóch co zaatakowalo Solarę to na węch trafił z łuku? Kupy się to nie trzyma

ocenił(a) film na 5
sputnick

cały film opiera się na kretyńskim założeniu, więc nie zdziwiłoby mnie gdyby tfurcy sami wierzyli w te bzdury które wypisałeś.
to już tylko wisienka na torcie gówna z jakiego ulepiono to filmiszcze.

ocenił(a) film na 8
sputnick

Mogło być też tak, że błysk który oślepił innych jemu przywrócił wzrok- tzn: on np od urodzenia nie widział , ale został natchniony przez Boga i dostał misję.

sputnick

gdzieś widziałem jeszcze obszerniejszą dyskusję na temat tego czy on widział czy nie. być może chcieli żeby widz sam zdecydował dając mniej lub bardziej subtelne sugestie. dziwię się że nikt nie wpadł na to że może ostatni egzemplarz biblii przypadkiem akurat był dla niewidomych a to dlaczego on potrafił tak czytać nie musiało oznaczać że sam był niewidomy. równie dobrze mogła być po łacinie którą on by akurat znał. ogólnie nie przepadam za tym gdzie pół fabuły opiera się na tym żeby sam sobie ją widz wymyślił z tym jego wewnętrznym głosem i dlaczego banda uzbrojonych ludzi go nie zabiła też było dziwne i nic nie wyjaśnili ale przecież tak to już jest z tą "wiarą".. chociaż świsty kul ciągle obok mimo że pierwszy raz chyba nie używali broni palnej jeszcze pasowałyby do konwencji tajemniczości gdyby nie to że przed strzelaniną widać jak kula trafia go w niby kaptur. głownie chodzi mi o to że film nie jest wyjaśniony do końca nie wszystko jest powiedziane wprost więc nie pasuje mi taki aż za prosty wniosek że miał książke braillem to musiał być niewidomy. z tą echolokacją też chyba poniosło :)

ocenił(a) film na 9
meanraax

Ach to znaczy, że lubisz filmy w których wszystko jest wykładane łopatologicznie, jak dla ludzi specjalnej troski? A gdy trzeba trochę samemu pomyśleć i użyć odrobiny wyobraźni, to już nie przepadasz.. bo co, bo główka boli?

ocenił(a) film na 9
Dominiqueboy

Hehe
Film jest naprawdę inteligentny, fakt. Komentarze wyżej budzą mój szacunek - sam nie zwróciłem uwagi, że szereg zachowań Eli zdradzały fakt, że przynajmniej niedowidział. Oj, muszę popracować nad spostrzegawczością ;)

ocenił(a) film na 9
xxadrianxx

*zdradzał

ocenił(a) film na 9
xxadrianxx

Spoko.. mój starszy brat, ogromny fan Denzela Washingtona, oglądał ten film kilkadziesiąt razy i nigdy tego nie załapał, dopiero jakoś w zeszłym roku się zgadaliśmy i gdy usłyszał, przeżył ogromny szok! Wiadomo, że zmieniło to diametralnie, jego podejście to tego filmu.. ale przez to teraz, kocha ten film jeszcze bardziej ;)

ocenił(a) film na 9
Dominiqueboy

No i pięknie. Nigdy nie jest za późno na oświecenie;) Niektórzy potrafią docenić np. Ojca Chrzestnego po latach, bo - jak czytałem - nie łapią tych wszystkich nazwisk, koneksji i zawiłych momentami mafijnych intryg itd. Do pewnych filmów trzeba dojrzeć po prostu.

sputnick

Nie Jahwe, tylko Ten Który Jest, ofiaro nieprzetłumaczenia imienia Bożego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones