PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=662836}

Siedmiu wspaniałych

The Magnificent Seven
6,8 68 844
oceny
6,8 10 1 68844
6,2 16
ocen krytyków
Siedmiu wspaniałych
powrót do forum filmu Siedmiu wspaniałych

Być może reżyser nie kierował się poprawnością polityczną, jednak zatrudnienie Afroamerykanina w roli głównej jest tak trafione jak obsadzenie kobiety w roli Jamesa Bonda. Już tłumaczę dlaczego. Otóż cała historia dzieje się w czasach typowych dla westernów - czyli XIX wiek, prawdopodobnie okres bliski wojnie secesyjnej. W tamtych czasach Afroamerykanie nie mieli żadnych praw na terenie Ameryki Północnej, a już na pewno nie byli "przedstawicielami prawa", więc brakuje tutaj logicznej zależności.
To samo tyczy się roli Indianina. Indianie raczej stronili od kowbojów, to chyba jest ogólna wiedza i nie muszę się tutaj rozpisywać.
Jedynym wyjątkiem jest Koreańczyk - według mnie może to być duży ukłon ze strony reżysera w stronę Akiry Kurosowy i jego dzieła "Siedmiu Samurajów" z 1954 roku, które było inspiracją dla oryginału "Siedmiu Wspaniałych".
Ogólnie podsumowując film - da się obejrzeć, jest dużo pięknych scen i muzyka świetnie się z nimi komponuje. Jednak pozostaje duży niesmak po obsadzie, w żadnym wypadku świadczący o przekonaniach rasistowskich. Zwykła logika.

ocenił(a) film na 8
proxar

Gdzie jest napisane że film jest inspirowany faktami ?
W tym filmie mogliby zrobić że np. Polacy handlują koniami, albo że kosmici przekazali wiedze Indianom, wiele wiele lat temu.
Dla mnie i rodziny, film był niesamowity.

ocenił(a) film na 4
Eskim0s

Przeczytaj sobie definicje "western". Jezeli film sie klasyfikuje jako western, to powinien spelniac jego podstawowe kryteria.

ocenił(a) film na 8
proxar

Czyli co, jak nie spełnia jednej z wszystkich cech, to nie jest westernem ?
Wybacz, ale tak nie jest.
Film na FAKTACH, musi mieć napisane/powiedziane na początku/końcu filmu że jest na faktach lub inspirowany, a np. koniec zmieniony.
Pretensje do....wszystkich stron, stacji TV i kin które akurat traktują go jako western.
Wychodzi więc na to że western NIE musi być na faktach, a więc twoje zmniejszanie oceny tylko skuli dziwacznych gustów, nie wpłynie na fakty.

ocenił(a) film na 4
Eskim0s

Wiesz Eskim0s , to jest dosyc kluczowa cecha. Poza tym Danzel Washington nie wplynal tak bardzo na niska ocene tego filmu (bo lubie i cenie tego aktora), jak sama akcja. 4 dalem tylko za efekty specjalne, nie jest to najlepszy remake jaki widzialem. Mimo tego ma ocene 6,9 wiec jest duzo osob, ktorym bardziej przypadl do gustu, jednak do 10 mu nadal daleko.
Mi osobiscie przeszkadza taki epizod i zawsze bede to laczyl z nadgorliwoscia ze strony rezysera. Jezeli mam odmienne zdanie w stosunku do "wszystkich stron, stacji TV i kin" to nawet lepiej. Nie wiem czy dobrze jest miec takie samo zdanie jak media.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 4
BartasBartas

BartasBartas Nazywanie mnie na dzien dobry kretynem czy debilem stawia Ciebie od razu na pozycji przegranej. Nikt nie bedzie tracil czasu na takie dziecinne argumenty.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 4
proxar

Nie przejmuj sie, na gustach jest jak na ustach co w sercu...itd . A że film jest w skali do pierwowzoru na pozycji minus jeden...no cóż takie życie i nic z tym nie zrobisz niestety..

BartasBartas

Czemu wyzywasz ludzi? Bo mają własne zdanie? Przedstawił je kulturalnie i konkretnie - a Ty zacząłeś go wyzywać. Chciałeś zwrócić uwagę? Chciałbyś, żeby na ulicy ludzie bili Cie po twarzy, bo chcą zwrócenia Twojej uwagi? Zluzuj majty bo zawalu dostaniesz. Co do obsadzenia czarnego w tej roli - mnie to ani ziębi ani grzeje.

hajper

Jak ktoś by mi w realnym świecie powiedział grzecznie i kulturalnie że jest rasistą to bym mu dał w zęby. Taki jestem tolerancyjny dla własnego zdania.

BartasBartas

Czyli nie jesteś tolerancyjny. Wymagasz tego od innych, ale sam nie jesteś. Wyjaśniłeś wszystko. A w jego wypowiedzi nie bylo nic rasistowskiego, szukasz na siłę żeby się przyczepić.

hajper

Nigdzie nie napisałem że jestem tolerancyjny i nigdzie nie napisałem że wymagam tego od innych. Po prostu leje po gębie za rasizm i głupote. Nic więcej - nie dorabiaj żadnej ideologii.

BartasBartas

To za głupotę trzeba Cię lać w psyk i patrzeć jak równo puchnie.

Ten film jest wielki poprawo politycznym gównem. To tak jak by stworzyć film w którym to czarni Anglicy łapali a potem przewozili na statkach niewolników z afryki, w końcu jaka to różnica kolor skóry...Muhamada Alego powinien zagrać biały, Martian Lutera Kinga też.

Jesteś zakompleksionym wojownikiem z internetu, twoje rozumienie pojęcia rasizmu i ksenofobi oraz poprawności politycznej na poziomie 5 latka.

Zrób no przysługę społeczności filmweb i usuń swoje konto.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
BartasBartas

Matołem jesteś ty, jak i zerem intelektualnym.

Na pomysł takich filmów wpadł by tylko debil twojego pokroju. Film tworzony o danej epoce powinien odzwierciedlać daną epokę. Jeśli na dzikim zachodzie czarny nie miał praw do noszenia broni, lub odznaki to nie należy kręcić takich filmów. -> Ale coś jak Ty tego nie pojmuje, nigdy nie zrozumiesz dlaczego tak ma być.

Gdybyś Ty kręcił film o wojnie secesyjnej, głównym jego wątkiem na pewno nie było by prawdziwy powód jej wybuchu, tylko to co Ci poprawo polityczne media gadają, czyli wolność murzynów, których miał głęboko w ***** Lincoln.

No ale czego się można spodziewać po kimś kto nie odróżnia rasizmu od ksenofobi. TY nawet nie rozróżniasz pojęcia tolerancji i akceptacji. Ty jesteś wojownik, ty byś bił rasistów, sam będąc mendą i padalcem który nawet nie rozumie idei prawdziwej wolności słowa czy sumienia.

Ja zrobię światu przysługę, będąc lepszym człowiekiem od czegoś takiego jak ty...bo nazywanie ameby intelektualnej człowiekiem jest obrazą człowieczeństwa. I daruj sobie odpisywanie, bo gadanie z tobą prowadzi donikąd.

Yamato_filmaniak

masz wyprany łeb

BartasBartas

Kto tu ma wyprany łeb, zobacz sobie co się stało w Hiszpanii wczoraj, wielka tolerancja.

Yamato_filmaniak

Nie wiem co się stało i nie zamierzam nawet googolwać. Żyję własnym życiem, rodziną i bliskimi i naprawde nie zamierzam martwić się losami świata i tego co się dzieje w hiszpanii.

Po prostu niektórzy żyją jak ja a inni walczą z całym światem. Zawsze będzie o co się martwić: kiedyś komuna, pluskwa milenijna, koniec świata w 2012, otwarcie granic i problemy jakie z tego będą, putin, uchodźcy, itd.
Zrozum że zawsze będzie coś - jak rozwiążą ten problem to putin zacznie najeżdzać europe i będziesz mi pisał o putinie i o tym że trzeba go zatrzymać. To jest bez sensu.

Żyje nie oglądając się na świat wokół i mi z tym bardzo dobrze. Tobie proponuje to samo - wyjdzie na zdrowie i się humor poprawi.

BartasBartas

W latach 30 ubiegłego wieku takie mędrki jak ty nie przejmowały się tym co się działo w Niemczech i Rosji, parę lat później rozpętało się piekło w Europie na 6 długich lat.

Dziś radykaliści religijni mordują ludzi w Europie, myślisz że ominie to Polskę > ? byś się nie zdziwił. Ciekawe co byś mówił o swojej tolerancji gdybyś był jednym z tych którym bliscy zginęli w zamach ? Też byś gadał o tolerancji ?

Zawsze będą tacy jak TY, siedzący na dupie i czekający aż piekło przyjdzie do nich, dzięki takim jak Ty Hitler i Stalin doszli do władzy. Dzięki takim jak Ty, dziś Europę zalewa fala uchodźców. Dzięki takim jak Ty, twoje potomstwo będzie płacić cenę za twoją zlewkę.

Żyj póki Ci ktoś nie wbije nożna na placu, bo się nawinąłeś. Ale cóż, jeśli ty myślisz że Ja się denerwuje, nie. Ja tylko wiem że ludzie obojętni niszą świat, ty do nich należysz.

Yamato_filmaniak

Akurat Hitler nie doszedł do władzy dzięki takim jak ja tylko dzięki takim jak ty.
Pokazał wroga palcem, powiedział to oni są wszystkiemu winni i trzeba się ich pozbyć i poszli za nim ludzie.
I to ty dzisiaj stoisz w szeregu i mówisz że to muzułmanie są winni i trzeba z nimi walczyć. Więc akurat to nie najlepszy przykład z tym hilterm bo sytuacja dziś z muzułmanami do złudzenia przypomina lata 30' i sytuacje żydów kiedy byli obwiniani za wszystko i preparowane były spiski i zamachy żeby jeszcze bardziej skierować przeciw nim ludzi.
Analogicznie dziś multum razy od ludzi o twoich poglądach słyszałem teksty że trzeba do nich strzelać jużna granicy... - przecież to takie samo zezwierzęcenie jak w przypadku żydów.
Ale ok. Ty masz swoją misje, ja swoją.
Ja nie zamierzam żyć w strachu przed czymkolwiek i nie zamierzam szukać winnych. Świat jest ogromny - mam co robić
peace.

BartasBartas

A dzięki komu on miał taką popularność ? Takim jak Ja, czyli jakim panie mało wiedzący ?

A mówię że muzułmanie są winni, a niby kto jest? Ty czytasz jak się nazywają zamachowcy, skąd pochodzą? Jakiego są wyznania, to są fakty a nie moje domysły. Dostają od Europy więcej niż mają w swoich kraikach a dalej nas nienawidzą...

Szkoda że masz mało wiedzę do tego ile cegiełek żydzi dołożyli w czasie pierwszej wojny do upadku Niemiec i przegrania wojny. Doczytaj o udziale bardzo bogatych Żydów, poczytaj co finansowali. Nienawiść do narodu Żydowskiego nie bierze się znikąd. Gdy Szwedzi weszli na tereny Rzeczpospolitej, Żydzi szybko zmieniali strony, Król miał za to ich głaskać po odbiciu kraju ? Ty byś głaskał ?

Każdy kto przekracza nie legalnie granice musi liczyć się z tym. Ty myślisz że możesz bez paszportu od tak przekroczyć granicę Chin? Jeśli Cię nie złapią, mogą nawet zastrzelić. W wielu krajach Afryki za nielegalne przekroczenie granicy można stracić życie. To nie ma nic wspólnego ze zwierzęceniem. Po to jest granica by chronić a nie być tylko na mapie. Ty pojęcia o podstawowych rzeczach nie masz. Pierwsze słyszę by Syria, Libia, Afryka północna leża w strefie schengen by ludzie z tamtych krajów mogli przekraczać granice Europy bez dokumentów. Wiesz jak działa prawo międzynarodowe ? Że jeśli jesteś uchodźca wojennym to pierwszy kraj w którym nie tyczy się wojna staje się kraju azylowym dla ciebie, w przypadku Syrii to Turcy lub Arabia.

Ale Ty nie ma elementarnej wiedzy na temat o którym prowadzisz dyskusję.



Pokój i żyj w swoim świecie.

ocenił(a) film na 3
Yamato_filmaniak

Świete słowa. Brawo. Pozdro.

BartasBartas

ja jestem rasistą swoją rase kcham reszte inne bardzo lubie masz problem

marcinczernia

Naucz się pisać w języku ojczystym bo kompletnie nie zrozumiałem co chciałeś przekazać.

BartasBartas

Bo jesteś klinicznym idiotą.

Eskim0s

Ten fil opowiada historię posługując się pewnymi uproszczeniami. Dawno dawno na dzikim zachodzie, ale dobra historia powinna być choć trochę zakotwiczona w faktasz szczególnie gdy nie ma w opisie ści- fi jak np. kowboje i obcy. Jeśli coś opisujemy jako western to nie piszemy o wojnach polsko-kozackich na Antarktydzie prawda?

ocenił(a) film na 3
Eskim0s

Niesamowity? A ile lat mieszkaliście w szałasie i nie widzieliście dobrego kina?

ocenił(a) film na 8
filozof71

Widziałem sporo udanych filmów, które Ty z nieznanych mi powodów oceniasz negatywnie.
Nie wiedziałem że istnieją czarodzieje ,,A ile lat mieszkaliście w szałasie" skoro z pewnością wypowiadają na temat przeszłości obcej osoby.
Nagrody tego filmu są zerową wartością ? że nie należy nawet do średniaków tylko z wyższej półki ?
To że Ty masz inne zdanie, nie znaczy abyś obrażał osoby która chwali film pozytywnie, tak jak zdecydowana większość oglądających (z czego jest dowodem że jest dobrym)

Sprawdzając Twoje oceny innych filmów, widzę że masz nietypowe gusta, skoro negatywnie oceniasz filmy, uznawane jako światowe hity.
No cóż, gusta są różne, ale prawda jest jedna.
Dobrze że ten film naprawdę jest udanym.
PS: Zalecam bardziej kulturalnego słownictwa jak i sensu wypowiedzi.

ocenił(a) film na 3
Eskim0s

Sporo ludzi lubi pif-paf, nawet jak nie ma sensu.. "chwalić coś pozytywnie"? Ile masz lat?

ocenił(a) film na 8
filozof71

Rocznik 96, miłego liczenia jeśli nie potrafisz.
Chwalić - definicja: ,,mówić o kimś lub o czymś z uznaniem" lub w znaczeniu synonimu ,,zadzierać nosa - być zarozumiałym".
Podałem pewne wytłumaczenie, więc możliwe jest że Twój rozum, zrozumie moje wytłumaczenie ku Twojemu pytaniu.
PS: Z drugiej strony, wiem że Ty czytasz dokładnie moje posty, za co niesamowicie Dziękuje.

ocenił(a) film na 3
Eskim0s

Rozumiem Cię z pełnym zrozumieniem i ganię Cię negatywnie.

ocenił(a) film na 8
filozof71

Wychodzi więc na to, że da się kulturalnie prowadzić rozmowę, bez wulgarnych słów, czy dziwacznych zakończeń, modnych u znacznie młodszego pokolenia.
Co jest rzadkością w współczesnych czasach i powinno się to chwalić i udostępniać światu, by ujrzeli dobroć w małej (póki co) ilości populacji.
Ja zakończam Naszą wspólną rozmowę z wieloma doznaniami, a to zależy wszystko od Ciebie, czy też tego będziesz chcieć.

ocenił(a) film na 3
Eskim0s

Rocznik 96, jesteś tylko dwa lata starszy od mojego młodego.

Eskim0s

Konmi nie koniami

ocenił(a) film na 8
Eskim0s

Dobrze napisane,w dosadny sposób,a film pierwsza klasa

ocenił(a) film na 3
Eskim0s

"Handlują koniami" to jest jeszcze bardziej niesamowite, że ktoś może tak odmieniać.

ocenił(a) film na 8
proxar

Akcja dzieje się w roku 1879. Długo po wojnie secesyjnej, o której jednak wspominają. Chisolm wspomina o ataku bandytów Bouge'a na jego miasteczko, zgwałceniu matki, zabiciu sióstr. Chisolm nie jest typowym murzynem, jest raczej mulatem, a połączywszy to z jego umiejętnościami oraz z tym, że rząd mógł go zatrudnić z powodów politycznych, jest już całkiem prawdopodobne. Koreańczyk jako ukłon w stronę Kurosawy? Raczej ciekawa postać do drużyny. Gdyby chciał robić ukłon, zatrudnił by Japończyka.

ocenił(a) film na 4
doliwaq

Bardziej chodzilo mi o fakt zatrudnienia Azjaty, moze nie bylo chetnych Japonczykow.

doliwaq

Nie wygląda na Mulata. Jestem ciekawa czy był choć jeden zawodowy łapacz w tych kolorach. Serio pytam. Myśle, że widzowie szybciej by go przełknęli gdyby nie dalsze eksperymenty kolorystyczne.

ocenił(a) film na 3
Martes_foina

Mulat nie Mulat, wybór na głównego bohatera Afoamerykanina jest wyrazem poprawności politycznej.

Martes_foina

W 1879? Tak -> Bass Reeves

ocenił(a) film na 2
proxar

Mysle, ze wszyscy bardzo błędnie odbieracie obsadę tego filmu. On nie jest poprawny politycznie. On jest potwornie rasistowski. Jak sportretowany jest indianin? Jak murzyn? Jak irlandczyk? Azjata? Najprostsze stereotypy. To nie są ludzie. To archetypy rasowe.

ocenił(a) film na 2
proxar

"nie chcę się rozpisywać". To mamy chyba eksperta z czasów dzikiego zachodu :).
Ktoś już wrzucał link z praqdziwym w tamtych czasach czarnym przedstawicielem prawa: https://en.wikipedia.org/wiki/Bass_Reeves

proxar

https://en.wikipedia.org/wiki/Bass_Reeves

proxar

Durnota goni durnote, mozna się usmiac ale jakby sie zastanowic to chce sie płakać. Czarny przedstawiciel prawa, w dodatku szegf grupy hahaha. Jak przejeżdza przez miasteczko pierwszy raz to słyszy "Po cos tu rzyjechal kowbnoju", w najlepszym wypadku usłyszałby naprawde spadaj czarnuchu. Swieżo po wojnie secesyjnej murzyn jest traktowany jak kazdy inny obywatel i nawet żaden z bandziorów nie nazwie go ani raz czarnuchem, takie bzdury że az sie rzygać chce. A wy wszyscy lewackie debuile poprawne politycznie przyjmijcie do wiadomosci ze wtedy tak nie bylo i juz.
Do tego dochodzi indianin , czyli dzikus ktory w tamtych czasach co najwyzej zarobilby kulke w plecy i mialby sciagniety skalp.
A szczytem zenady jest scena kiedy bambo sie pytya czerwonego "znasz jezyk bladych twarzy? " hahah o zesz k u r.... ale to brzmi debilnie, mowiac blada twarz zapewne mial na mysli siebie.

ocenił(a) film na 7
ataman2016

Może dlatego, że nie jest to film w stylu Tarantino, gdzie n word jest używane bardzo często, tylko film rozrywkowy, i nie ma na celu dokładnie ukazywać realiów wtedy panujących tylko zapewniać rozrywkę, co moim zdaniem robi bardzo dobrze

proxar

To tylko bajka o superbohaterach. Mogł być czarny, mogł być zielony tak jak w Avangers

proxar

Tak tylko w kwestii, że w XiX w. czarnoskórzy nie mogli być stróżami prawa. Byli, zarówno szeryfami jak i zwykłymi policjantami. Polecam wbić w google Bass Reeves.

StefanBalon

Dobra, już chyba 5 raz widze jedno i to samo nazwisko w tym temacie.
Domyślam się zatem, że jest to jedyny albo jeden z garstki murzynów będących w tamtych czasach stróżami prawa.
Ilu w Polsce jest czarnoskórych w policji? Przypuśćmy, że w całym kraju znalazło by się dwóch lub trzech. NIEZWYKLE rzadki widok. Do tego stopnia, że za czarnym policjantem obejrzałby się w Polsce każdy przechodzień.
Analogicznie więc do każdego polskiego filmu gdzie pojawia się policja wrzućmy murzyna, NO BO PRZECIEŻ JEST DWÓCH MURZYNÓW W POLSCE CO PRACUJĄ W POLICJI.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones